Nie jest to gatunek gryzonia, ale oderwany fragment chrząstki w obrębie stawu psa bądź kota, który możemy spotkać w przebiegu chorób stawów. Przyczyny mogą być bardzo różne, jednak najczęściej jest to osteochondroza bądź zaawansowana choroba zwyrodnieniowa. Przedstawiamy Jolę, 12-letnią kocicę jednego z lekarzy pracujących w Przychodni, która jest idealnym przykładem na to, iż nawet zwierzęta lekarzy weterynarii nie oszczędzają swoich opiekunów i zmuszają do intensywnej diagnostyki.
Zaczęło się jak zwykle bardzo niewinnie, bo od tego, że dominująca do tej pory w domu kotka zaczęła przegrywać „wyścigi do misek” z innymi kotami.
„Starość? Zmęczenie? Gorszy dzień?” pierwsze myśli jakie kłębią się w głowie naszej lekarki, „Bo przecież na pewno nie jest to nic gorszego…nie u mojej Joli…”
Dwa dni później problem minął i wszyscy mogli spać spokojnie, do czasu….
Kolejne weekendy spędzone w domu z kotami, zaowocowały obserwacjami nie nastrajającymi zbyt optymistycznie.
Opuszczone ulubione legowisko na podwyższeniu, brak kotki na parapecie oraz najwyższej półce w domu i powtarzające się incydenty sztywnego chodu. Wszystkie te rzeczy i martwiący się mocno o kota mąż naszej lekarki doprowadziły do wykonania przeglądowych zdjęć RTG Joli. Po nich padła diagnoza:
Zaawansowana choroba zwyrodnieniowa
Brzmi jak wyrok. Znacznie zwiększona ilość mazi stawowej, przebudowana struktura samych kości, oderwane wolne fragmenty chrząstki stawowej (myszy stawowe) w jamie stawu. Wszystkie te cechy postępującej choroby nasilały ból i objawy kliniczne, które mogliśmy obserwować u Joli. Na szczęście, na szybką diagnozę mogliśmy odpowiedzieć równie szybkim leczeniem w postaci:
Artroskopii
Zabieg poprzedzony zarówno dokładnym badaniem klinicznym kota i ze względu na wiek, rozszerzonym pakietem badań krwi, udał się sprawiając radość opiekunom kota i doprowadził do rozpaczy resztę kotów, które ponownie zaczęły przegrywać wyścigi do misek:)
Happy end?
Nawet u odpowiednio leczonych pacjentów (prawidłowa masa ciała, preparaty chondroprotekcyjne, utrzymywanie kondycji zwierzęcia na odpowiednim poziomie) diagnoza choroby zwyrodnieniowej oznacza konieczność dożywotnich kontroli u lekarza weterynarii, celem wykonywania kontrolnych zdjęć RTG sprawdzających stawy, aby wyprzedzić wystąpienie objawów klinicznych powracającej choroby.