Mocz jest „szczególnym płynem”, wytwarzanym w efekcie filtrowania krwi przez nerki i wydalanym z organizmu. Wraz z moczem organizm pozbywa się niepotrzebnych, toksycznych substancji oraz produktów przemiany materii. Analiza moczu należy do podstawowych badań laboratoryjnych, służących nie tylko do rozpoznania chorób nerek i dróg moczowych lecz również do pośredniej oceny funkcjonowania innych narządów (np. wątroby).
Sposób pobrania moczu ma istotny wpływ na uzyskiwany wynik!!! Zatem, jak prawidłowo pobrać mocz do badania?
- Zwierzę musi być na czczo
- Na kilka godzin przed badaniem pacjent nie może też przyjmować płynów! (mocz ulega rozcieńczeniu co wpływa na ciężar właściwy i stężenia innych zawartych w nim składników)
- Mocz pobiera się z pierwszej w ciągu dnia mikcji, ze środkowego strumienia
- Należy pobrać około 5-7 ml moczu, do jednorazowego, zakupionego w aptece pojemnika
- Pojemnik przed pobraniem moczu należy opisać (nazwisko właściciela, imię zwierzęcia)
- Po pobraniu moczu należy dobrze dokręcić wieczko i pojemnik umieścić w foliowym worku
Koty
- U kotów, w przypadku trudności z pobraniem moczu można posłużyć się specjalnym żwirkiem (do nabycia w Klinice)
- Można wyparzyć kuwetę i pobrać mocz jałową strzykawką lub pipetką
Przechowywanie próbki moczu
- Mocz powinien być zbadany do 2 godzin od pobrania
- Gdy nie jest to niemożliwe można go przechować w temp. 2-8°C do 6 godzin
- Do badań mikrobiologicznych (na posiew) mocz pobiera lekarz poprzez nakłucie pęcherza moczowego, dlatego też do tej procedury pacjent musi być na czczo i mieć dobrze wypełniony pęcherz moczowy
Jak pobrać próbkę moczu do badania od psa lub kota?
Najlepszy do badania jest mocz poranny ale jeśli nie jesteśmy w stanie dostarczyć w odpowiednim czasie próbki do przychodni, może być też pobrany w ciągu dnia. Najważniejsze jest by była to świeżo pobrana próbka- mocz w domu możemy przechować maksymalnie 2 godziny w lodówce. Im dłużej będzie czekać na badanie tym bardziej zafałszowane będą wyniki.
Mocz przynosimy w czystym specjalnie do tego przeznaczonym pojemniczku, który można kupić w aptece lub przychodni.
Materiał do badania przyjmujemy w tygodniu w godzinach 9-18 (czasem jest możliwość do 20.00 po wcześniejszym uzgodnieniu) i w soboty 10-12. Niedziele i soboty w późniejszych godzinach tylko po wcześniejszym potwierdzeniu, że będzie taka możliwość.
Łapanie moczu u psa zazwyczaj jest stosunkowo łatwe. U dużych ras można po prostu podstawić pojemniczek jak pies zacznie siusiać (najlepszy jest środkowy strumień moczu). U mniejszych lub bardziej wstydliwych, które potrafią przerwać siusianie, kiedy zauważą, że coś się za blisko nich dzieje, dobrze sprawdza się czysta wyparzona chochla (z której potem przelewamy mocz do pojemniczka). U suczek, które nisko przykucają można użyć płaskiej tacki lub talerzyka (oczywiście uprzednio wyparzonego).
Przed wyjściem na spacer warto umyć/wytrzeć okolicę sromu lub napletka zwierzęcia żeby usunąć zalegające tam zanieczyszczenia.
Większe wyzwanie stoi zwykle przed właścicielami kotów. Można wypróbować kilka sposobów:
- Zostawiamy kuwetkę bez żwirku- czystą, wyparzoną, wysuszoną. Jak kot zrobi siusiu przelewamy do pojemniczka.
- Jeśli kot odmawia załatwienia się do pustej kuwetki, można spróbować wsypać do niej specjalny żwirek do pobierania moczu (np.”katkor” lub „catrine”) -to są plastikowe kuleczki, które nie będą wchłaniały moczu i nie wpłyną na wyniki badań. Żwirek można kupić np. w przychodni. W zestawie ze żwirkiem jest też pipetka do zassania moczu spomiędzy kuleczek oraz probówka, w której dostarczamy mocz do badania.
- U niektórych kotów udaje się podobnie jak u psa złapać mocz w trakcie siusiania- np. na chochlę.
- Jeśli kot załatwia się poza kuwetką ostatecznie można też pobrać strzykawką mocz z czystej wanny lub z podłogi -należy wtedy poinformować o tym, żeby przy interpretacji wyników wziąć pod uwagę możliwe zanieczyszczenia zewnętrzne.
Jeżeli żaden ze sposobów nie okazał się skuteczny prosimy o rozmowę z lekarzem- spróbujemy znaleźć rozwiązanie też dla tych bardziej wymagających pacjentów