Jak szczepić psa i kota?

 Profilaktyka psów i kotów powinna polegać corocznym badaniu klinicznym, szczepieniach, profilaktyce przeciwpasożytniczej oraz badaniach dodatkowych w zależności od wieku i stanu zdrowia zwierzęcia. Pomaga ona ochronić zwierzę przed ciężkimi, a nawet śmiertelnymi chorobami, jak również pozwala na szybsze ich wykrycie i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Szczenięta oraz kocięta przez pierwsze tygodnie życia chronione są za pomocą przeciwciał matczynych, które też uniemożliwiają rozwoju odporności za pomocą szczepionek. Ponieważ przeciwciała matczyne zanikają w różnym wieku u danego osobnika, zazwyczaj 8-12 tygodni lub później, aby nie narazić go w tym czasie choroby ze względu na obniżający się poziom przeciwciał szczepienia zaczynamy 6-8 tygodnia życia, a kończymy w wieku 16 tygodni lub później.

Dlaczego szczepienia dla zwierząt są ważne?

Szczepienia dla zwierząt mają wiele korzyści zarówno dla samych zwierząt, jak i dla ich właścicieli. Oto kilka powodów, dlaczego szczepienia są tak istotne:

  1. Zapobieganie chorobom zakaźnym: Szczepienia pomagają chronić nasze zwierzęta przed groźnymi chorobami, takimi jak wścieklizna, nosówka, bąblowica czy parwowiroza. Dzięki szczepieniom minimalizujemy ryzyko zarażenia się przez naszych pupili, co jest szczególnie istotne w przypadku chorób przenoszonych na człowieka.
  2. Wymóg prawny: W niektórych krajach i regionach obowiązek szczepienia zwierząt jest uregulowany przepisami prawnymi. W celu zapewnienia zdrowia publicznego i ochrony populacji zwierząt, niektóre szczepienia mogą być obowiązkowe.
  3. Ochrona populacji zwierząt: Szczepienia pomagają kontrolować rozprzestrzenianie się chorób w populacji zwierząt. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko wystąpienia epidemii i chronimy zarówno nasze zwierzęta, jak i inne zwierzęta w otoczeniu.
  4. Ochrona zdrowia człowieka: Niektóre choroby przenoszone przez zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi. Przykładem jest wścieklizna, która może być śmiertelna zarówno dla zwierząt, jak i dla ludzi. Szczepienie naszych zwierząt chroni nie tylko ich, ale również nas samych.

Przed każdym szczepieniem zwierzę musi być dokładanie zbadane oraz skutecznie odrobaczone!

PSY

Szczepienia zasadnicze

          Pierwsze szczepienia zaczynają się nie wcześniej niż po ukończeniu 6 tygodniu życia szczenięcia i obejmują szczepienie przeciwko parwowirozie, nosówce oraz chorobie Rubarha.  Są to choroby wirusowe wywołujące niebezpieczne choroby mogące prowadzić do śmierci zwierzęcia. Do zakażenia dochodzi przez kontakt psa z kałem, moczem lub śliną zakażonego zwierzęcia. Szczepienia te powtarzamy co 3-4 tygodnie do ukończeniu przez szczenię 16 tygodnia życia. Po ukończeniu 6 miesiącu życia zaleca się wykonanie sczepienia przypominającego.  Po tym szczepieniu kolejne szczepienia przypominające są przeprowadzane co 2-3 lata.

Wścieklizna jest nieuleczalną chorobą wirusową przenosząca się przez pokąsanie lub kontakt ze śliną zarażonego zwierzęcia. Szczepienie przeciwko wściekliźnie wykonujemy najwcześniej w 12 tygodniu życia i powtarzamy co 12 miesięcy.

 Szczepienie obowiązkowe

  • Przeciwko wściekliźnie maksymalnie 30 dni od ukończenia 12 tyg. życia, a następnie szczepienie co roku do końca życia.

Szczepienia zalecane

  • 1 szczepienie w 6-7 tyg. życia: przeciwko nosówce i parwowirozie
  • 2 szczepienie w 9-10 tyg. życia przeciwko nosówce, parwowirozie, adenowirozie, parainfluenzie i wirusowemu zapaleniu wątroby.
  • 3 szczepienie w 12-13 tyg. życia przeciwko nosówce, parwowirozie, adenowirozie, parainfluenzie i wirusowemu zapaleniu wątroby.
  • Następnie szczepienia powtarzamy co rok, aż do 5 roku życia (później dopuszczalne jest szczepienie co 2 lata).

Szczepienia dodatkowe

          Leptospiroza jest zakaźną chorobą bakteryjną, którą  wnika do organizmu psa przez błony śluzowe lub przerwanie ciągłości naskórka po kontakcie z glebą, wodą oraz pożywieniem skażonym przez mocz zwierząt zarażonych leptospirozą. Choroba może przebiegać od postaci łagodnej do bardzo ciężkiej. Najwcześniej możemy zaszczepić szczenię w 8 tygodniu życia. Wymagane są dwie dawki w odstępie 2-4 tygodni, następnie powtarzamy co szczepienie co rok.

Kaszel kenelowy inaczej zakaźne zapalenie oskrzeli i tchawicy jest chorobą układu oddechowego objawiająca się ostrym kaszlem. Jest chorobą wieloczynnikową przenoszoną drogą kropelkową, a najważniejszymi patogenami wywołującymi tę jednostkę chorobową są : adenowirus psów typu 2, wirus parainfluenzy psów oraz bakteria Bordetella bronchiseptica. Na zachorowanie narażone są psy przebywające w skupiskach np. wystawy, szkółki, hotele dla psów. Szczepienia przeciwko adenowirusowi psów typu 2 oraz wirusowi parainfluenzy psów można rozpocząć od 6 tygodnia życia i powtarzać co 2-4 tygodnie do ukończenia 16 tygodnia. Szczepienia przypominające wykonujemy co roku. Natomiast szczepienia przeciwko Bordetella bronchiseptica oraz wirusowi parainfluenzy psów możemy zacząć wykonywać po ukończeniu 3 tygodnia życia, do uodpornienia wymagana jest jedna dawka podawana co roku .

Szczepienia dodatkowe

  • Przeciwko leptospirozie – około 12-13 tyg. życia, następnie co roku; zalecane dla psów lubiących pić wodę z kałuży lub kąpać się w zbiorniakch wody stojącej.
  • Przeciwko boreliozie – po 12 tyg. życia, następnie co roku (nie zabezpiecza to w pełni przed zachorowaniem, lecz ogranicza skutki choroby)
  • Przeciwko koronawirusowemu zapaleniu jelit – u psów narażonych na przebywanie w dużych skupiskach (hotele dla psów, wystawy, itp.).
  • Przeciwko bordetelozie – szczepionka donosowa, na 3 tygodnie przed zwiększeniem ryzyka zakażenia, np. przed pobytem w hotelu, wystawie itp.

KOTY

Szczepienia zasadnicze

          U kociąt czynne uodparnianie zaczynamy od 6 tygodnia życia i powtarzamy co 3-4 tygodnie do ukończenia 16 tygodnia. Szczepienia te chronią kocięta przed panleukopenią. kaliciwirozą oraz herpeswirozą kotów. Są to zakaźne choroby wirusowe rozprzestrzeniające się przez kał, ślinę oraz inne wydzieliny oraz wydaliny zakażonych zwierząt. W młodym wieku choroby te mogą powodować śmierć zwierzęcia. Przypominające szczepienie na powyższe choroby wykonujemy po ukończeniu 6 miesiąca życia. Następne szczepienia przypominające wykonywane są w odstępach 1-3 lat w zależności od ryzyka zakażenia.

 Szczepienia zalecane

  • 1 szczepienie w 6-7 tyg. życia przeciwko panleukopenii, herpeswirozie i kaliciwirozie
  • 2 szczepienie w 9-10 tyg. życia przeciwko panleukopenii, herpeswirozie i kaliciwirozie
  • 3 szczepienie ok. 12 tyg. życia przeciwko panleukopenii, herpeswirozie i kaliciwirozie . Kolejne szczepienie przypominające wykonujemy za rok, następne szczepienia co 1-3 lata (o częstotliwości kolejnych szczepień decyduje lekarz w zależności od stopnia narażenia pacjenta na określone choroby)

Szczepienia dodatkowe

          U kotów wychodzących lub przebywających na obszarze zagrożonym wystąpieniem wścieklizny wykonuje się szczepienie od 12 tygodnia życia. Dawka przypominająca podawana jest po 12 miesiącach i w zależności od sytuacji epidemiologicznej podawana co 1-3 lata

Białaczka kotów jest zakaźną chorobą wirusową powodującą immunosupresję u kotów, w konsekwencji podatność na wtórne zakażenia mogące prowadzić do śmierci zwierzęcia.  Wirus przenoszony jest wraz ze śliną, wyciekiem z nosa, łzami, moczem, kałem, mlekiem zakażonych kotów. Szczepienia mogą rozpocząć się od 8 tygodnia życia kocięcia i wykonywane są dwie iniekcję w odstępie 3-4 tygodni. Szczepienia przypominające powinny być wykonywane co roku. Uodparnianie na białaczkę zalecane jest u kotów będącej w grypie ryzyka np. wychodzących, przebywających w dużych skupiskach takich jak hodowle lub schroniska. Przed podaniem szczepienia niezbędne jest wykonanie testu na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi białaczki kotów.

Szczepienia dodatkowe

  • Przeciwko wściekliźnie – wskazane u kotów wychodzących, najwcześniej w 12 tyg. życia, następnie co 1-3 lata w zależności od stopnia narażenia na chorobę
  • Przeciwko białaczce – wskazane wyłącznie u kotów wychodzących, po 12 tyg. życia, następnie co rok (przed szczepieniem dobrze jest wykonać test na obecność wirusa białaczki w organizmie i jeżeli kot jest nosicielem, szczepienie nie ma sensu).
  • Przeciwko chlamydiozie –rozważyć w hodowlach, gdzie zwierzęta żyją w stłoczeniu i dużym stresie (w 9 tyg. życia, następnie w 12-13 tyg. Jeśli choroba występuje w hodowli – szczepienie powtarzać co rok.

Szczepienia: Królik

Szczepienia zalecane

  • Przeciwko myksomatozie
  • Przeciwko pomorowi królików typu I i II

Szczepienia: Fretka

Szczepienia zalecane

  • przeciwko nosówce (młode zwierzęta szczepi się dwukrotnie w wieku 9 i 14 tygodni a starsze niż 3 miesiące szczepi się dwukrotnie w odstępie 3 tygodni).

przeciwko wściekliźnie

Nasze placówki weterynaryjne

Jeśli potrzebujesz pomocy specjalisty, wybierz miasto i odwiedź naszą placówkę!

Hyrax Kraków

ul. Bunscha 14/U3, 30-392 Kraków

Odwiedź stronę

Lecznica Brynów Katowice

ul. Brynowska 25c, 40-585 Katowice

Odwiedź stronę

Na Polance Poznań

ul. Katowicka 11/U1-2, 61-131 Poznań

Odwiedź stronę

New Vet 24h Gdynia

ul. Chwaszczyńska 22 lokal 5, 81-516 Gdynia

Odwiedź stronę

New Vet Chełm Gdańsk

ul. Wawelska 2A, 80-034 Gdańsk

Odwiedź stronę

PulsVet Warszawa

ul. Puławska 403, 02-801 Warszawa

Odwiedź stronę

R-Wet Radzymin

ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 16, 05-250 Radzymin

Odwiedź stronę

Gaja Warszawa

ul. Handlowa 60, 03-556 Warszawa – Targówek

Odwiedź stronę

Safari Łódź

ul. Julianowska 60, 91 473 Łódź

Odwiedź stronę

Reptilio Siemianowice Śl.

ul. Olimpijska 6, 41-100 Siemianowice Śląskie

Odwiedź stronę

Na Naramowicach Poznań

ul. Naramowicka 68, 61 619 Poznań

Odwiedź stronę

Wet Medyka Konstancin-Jeziorna

ul. Pułaskiego 103, 05-510 Konstancin-Jeziorna

Odwiedź stronę

Salvet Warszawa

ul. Księdza Prymasa Augusta Hlonda 2/lok U7, 02-972 Warszawa

Odwiedź stronę

Leonard Gugała Szczecin

ul. Mieszka I 62, 71-011 Szczecin

Odwiedź stronę

TauzenWet Katowice

ul. Chorzowska 214, 40-101 Katowice

Odwiedź stronę